Εργάζεσαι χωρίς απολυτήριο Λυκείου;

ΕΣΠΕΡΙΝΑ ΛΥΚΕΙΑ: Στο Εσπερινό Λύκειο Παλλήνης θα βρείτε ένα από τα καλύτερα Εσπερινά Λύκεια στην Αθήνα για να ολοκληρώσετε τη Δευτεροβάθμια Εκπαίδευσή σας.

ΕΣΠΕΡΙΝΑ ΛΥΚΕΙΑ, ΕΣΠΕΡΙΝΟ ΛΥΚΕΙΟ ΠΑΛΛΗΝΗΣ

Πόση είναι η διάρκεια φοίτησης στα ΕΣΠΕΡΙΝΑ ΛΥΚΕΙΑ;

Η Διάρκεια φοίτησης σε Εσπερινά Λύκεια είναι μόνο 3 χρόνια αντί 4 που ήταν παλαιότερα. Η συνήθης ερώτηση είναι: Πόσα χρόνια είναι το νυχτερινό λύκειο;

Δείτε για τη διάρκεια φοίτησης και την επόμενη αφίσα!

Χρόνια φοίτησης στα Εσπερινά Λύκεια της Ελλάδας

Πώς μπορώ να πάω σε Εσπερινό Λύκειο;

Σήμερα οι εγγραφές σε Λύκεια γίνονται αποκλειστικά ηλεκτρονικά σε δύο φάσεις:

1. Τέλος Ιουνίου και
  2. Αρχές Σεπτεμβρίου πριν την έναρξη κάθε σχολικού έτους.

Αν ένας μαθητής αποδεδειγμένα ήταν σε νοσοκομείο ή αντιμετώπιζε άλλα προβλήματα μπορεί να προσέλθει και μετά το κλείσιμο των δύο ηλεκτρονικών φάσεων και να κάνει αίτηση χειρόγραφα με τα δικαιολογητικά που αναφέρονται λίγο πιο κάτω. 👌 ΕΜΕΙΣ ΔΕΙΧΝΟΥΜΕ ΚΑΤΑΝΟΗΣΗ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΜΑΘΗΤΕΣ, αρκεί να μη διαταράσσεται το άριστο εκπαιδευτικό κλίμα του γενικού συνόλου.

Στην περίπτωση που ο μαθητής είναι ανήλικος, οφείλει να συναινέσει όχι μόνο ο ένας κηδεμόνας αλλά και οι δύο κηδεμόνες. Αν υπάρχει πρόβλημα με των έναν εκ των δύο γονέων, θα ζητήσουμε άδεια από την προϊσταμένη μας αρχή πάντα με κατανόηση για την κατάσταση του μαθητή ή της μαθήτριας.

Ποιος είναι ο σύνδεσμος για να κάνετε την ηλεκτρονική εγγραφή σας;

Ποια είναι τα δικαιολογητικά για εγγραφή σε Εσπερινά Λύκεια;

Το σύνηθες αίτημα που χρειάζεται απάντηση είναι: Θέλω δικαιολογητικά για εγγραφή σε Εσπερινό Λύκειο. Σίγουρα θα ικανοποιούν τα δικαιολογητικά σας σε μία μόνο εκ των επομένων περιπτώσεων:

• Για ενηλίκους μαθητές 🎯 στην Α’ Λυκείου.
  1. Φωτοτυπία ταυτότητας και Απολυτήριο Γυμνασίου (όχι φωτοτυπία αλλά γνήσιο).
  2. Φωτοτυπία ταυτότητας και Πιστοποιητικό φοίτησης ή διακοπής φοίτησης σε άλλο σχολείο στην Α’ Λυκείου ή Α’ ΕΠΑΛ.
  3. Πιστοποιητικό γεννήσεως και Απολυτήριο Γυμνασίου (όχι φωτοτυπία αλλά γνήσιο).
  4. Πιστοποιητικό γεννήσεως και Πιστοποιητικό φοίτησης ή διακοπής φοίτησης σε άλλο σχολείο στην Α’ Λυκείου ή Α’ ΕΠΑΛ.
  • Για ανηλίκους μαθητές από 14,5 ετών και άνω έως πριν το 18ο έτος στην Α’ Λυκείου απαιτείται η 🎯 συναίνεση (με εξουσιοδότηση επικυρωμένη) και των δύο γονέων και ΜΙΑ ΜΟΝΟ από τις επόμενες περιπτώσεις.
  1. Φωτοτυπία ταυτότητας και Απολυτήριο Γυμνασίου (όχι φωτοτυπία αλλά γνήσιο) και Βεβαίωση εργασίας ή κάρτα ανεργίας.
  2. Φωτοτυπία ταυτότητας και Πιστοποιητικό φοίτησης ή διακοπής φοίτησης σε άλλο σχολείο στην Α’ Λυκείου ή Α’ ΕΠΑΛ και Βεβαίωση εργασίας ή κάρτα ανεργίας.
  3. Πιστοποιητικό γεννήσεως και Απολυτήριο Γυμνασίου (όχι φωτοτυπία αλλά γνήσιο) και Βεβαίωση εργασίας ή κάρτα ανεργίας.
  4. Πιστοποιητικό γεννήσεως και Πιστοποιητικό φοίτησης ή διακοπής φοίτησης σε άλλο σχολείο στην Α’ Λυκείου ή Α’ ΕΠΑΛ και Βεβαίωση εργασίας ή κάρτα ανεργίας.

Με ποιον τρόπο γίνεται η εισαγωγή μαθητών από εσπερινά Λύκεια στα ΑΕΙ;

Όπως ισχύει και στα Ημερήσια Λύκεια (Γενικά ή ΕΠΑΛ) εισακτέος είναι ένας μαθητής που έχει περάσει την Ελάχιστη Βάση Εισαγωγής, η οποία καθορίζεται για κάθε χρονιά από την εκάστοτε σχολή ΑΕΙ.

ΕΣΠΕΡΙΝΑ ΛΥΚΕΙΑ ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΑΕΙ

• Επίσης, πρέπει να έχει παρακολουθήσει επιτυχώς 3 σχολικές χρονιές σε Εσπερινά Λύκεια.
  • Διαφορετικά, στις σχολικές χρονιές 2017-2018 ή 2018-2019 ίσχυαν ευνοϊκές διατάξεις. Αν τότε “φοίτησαν στην Α’ τάξη ημερησίου Λυκείου (ΓΕ.Λ. – ΕΠΑ.Λ.) έχουν δικαίωμα πρόσβασης στην τριτοβάθμια εκπαίδευση μέσω ειδικών διατάξεων για τα εσπερινά λύκεια, εφόσον φοίτησαν, τα δύο (2) επόμενα πλήρη σχολικά έτη, στις Β’ και Γ’ τάξεις εσπερινού Λυκείου (ΓΕ.Λ. – ΕΠΑ.Λ.).” ΠΗΓΗ: https://www.esos.gr/arthra/85817/ti-ishyei-gia-toys-mathites-esperinon-lykeion-gia-ti-symmetohi-stis-panelladikes
  • Υπάρχουν και οι μαθητές παλαιοτέρων ετών 4ετούς φοίτησης, οι οποίοι καλούνται σε συγκεκριμένες χρονικές περιόδους ανά την Ελλάδα να κάνουν αίτηση σε κάποιο Εσπερινό Λύκειο.
  • Εξαίρεση: Μαθητές που εγγράφηκαν με αίτηση μετεγγραφής στη Β΄ ή Γ΄ τάξη Εσπερινού Λυκείου, αν στη λήξη της προηγούμενης φοίτησής του σε Ημερήσια Λύκεια επήλθε θάνατος σε έναν γονέα ή ο ένας εκ των δύο γονέων έχει αναπηρία 67% και άνω.
  • Τέλος, δικαίωμα πρόσβασης μέσω Εσπερινών Λυκείων έχουν άτομα που εγγράφηκαν μετά το 25ο έτος της ηλικίας τους στη Β’ ή Γ΄ τάξη ή παρακολουθούν πρόγραμμα απεξάρτησης 18 άνω κα. Μαθητές που παρακολουθούν προγράμματα απεξάρτησης συνήθως εντάσσονται σε καθεστώς κατ’ ιδίαν διδασκαλίας.

Τι πρέπει να θυμόσαστε για τα Εσπερινά Λύκεια;

Η ΜΟΡΦΩΣΗ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥΤΕΛΕΙΑ Αυτό είναι το σχολείο που επιθυμούμε, ένα 👌εξωστρεφές σχολείο με 🎯 διασχολικές συνεργασίες σε όλα τα επίπεδα προς όφελος τόσο των μαθητών μας όσο της τοπικής κοινωνίας.